Archiwum 2015

Spis treści

Wprowadzenie…………………………………….....…..…………………………....……………....……3
Zajęcia pozaszkolne………………………………...……………………………....……………....……..4
Programy międzynarodowe…………………………...…………………………....…………....…….….8
Program wymiany AFS……………………………....…………………………....……………....……...15
Wolontariat międzynarodowy…………………………………………………....…..…………....….......5, 26
Stowarzyszenie Absolwentów „Radośni”………………………………………....…………....……..….29

Czytaj gazetkę - klikając na link

W tym roku taki tytuł nadaliśmy pracom, które powstały w Pracowni Plastycznej podczas adwentowego artystycznego czuwania.
Zastanawialiśmy się wspólnie z młodymi artystami nad samotnością Świętej Rodziny, nad lękiem jaki towarzyszy brzemiennej matce osaczonej realiami życia, które nie pozwalają na radość z macierzyństwa.

Powstały prace, na których jest:
Sala porodowa gdzie ciężarna Maryja czeka stojąc…
Tłum – anonimowych , obojętnych ludzi…na cud narodzin Jezusa…
„Blokowisko” – z brakiem mieszkania dla samotnej Maryi tulącej Synka…
Ulica, sklepy, reklamy ale brak zainteresowania Człowiekiem…

Czytaj więcej...

Tak jak co roku, do dzieci uczestniczących w zajęciach pozalekcyjnych organizowanych przez Fundację im. ks. Siemaszki przyszedł, a raczej w przyjechał na rowerze św. Mikołaj. W czasie oczekiwania na jego przybycie, dzieci pod opieką Pomocników św. Mikołaja spędzały aktywnie czas m.in. tańcząc, przygotowując portret św. Mikołaja, ucząc się piosenki dla oczekiwanego gościa. Mikołaj zaskoczył dzieci, zarówno nietypowym pojazdem, ale także przygotowanym specjalnie dla dzieci układem choreograficznym. Na rodziców w tym czasie czekała kawiarenka z smakołykami, kiermaszem oraz atrakcyjną loterią. Mamy nadzieję, że emocje związane z oczekiwaniem i przybyciem św. Mikołaja oraz prezentami, które przyniósł dla każdego na długi czas pozostaną w pamięci dzieci i ich rodziców. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć [zdjęcia] Autor zdjęć: Andrzej Myrdko

W niedzielę 6 grudnia od godziny 16 do 18:30 trwała zabawa mikołajkowa na basenie o Zespołu Sportowo - rekreacyjnego Fundacji im. ks. Siemaszki dla dzieci z Piekar, Liszek i okolic. Nasi milusińscy, oprócz pysznej zabawy mogli skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych przez pracowników Fundacji, ratowników i wszystkich ludzi dobrej woli, którzy przyczynili się do zorganizowania tej zabawy. Jednymi z niespodzianek, przygotowanymi dla naszej małej gawiedzi były min. skoki do wody, różnego typu zjeżdżalnie, wyprawa pontonem, lekcje nurkowania. Atrakcji było, co nie miara jak widać na dołączonych zdjęciach. Wśród dzieci krążył święty Mikołaj rozdając im łakocie, przy dużym wsparciu naszych pięknych śnieżynek. Na końcu, każde dziecko otrzymało od organizatorów pyszną czekoladę. Zabawa była przednia, co widać po twarzach naszych małych obywateli. Dziękujemy Wam za przyjście, za uśmiechy i radość waszych dzieci, gdyż to jest najpiękniejszą nagrodą, dla nas organizatorów.

Czytaj więcej...

W dniu 6 grudnia br., w hali widowiskowo- sportowej w Zespole Szkół im. św. Jana Kantego w Liszkach odbył się  V Wojewódzki Turniej Tańców Polskich w formie Towarzyskiej „O czapkę św. Mikołaja”. Wszystkich zgromadzonych gości, polonezem przywitał  reprezentacyjny zespół Gminy Liszki - Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Lisiecka” oraz wszyscy uczestnicy turnieju. Organizatorami turnieju byli: Fundacja im. Ks. Siemaszki, Gmina Liszki, Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Lisiecka” oraz Zespół Szkół w Liszkach. Projekt był współfinansowany ze środków otrzymanych od Starostwa Powiatowego w Krakowie oraz Urzędu Gminy Liszki.

Honorowy Patronat nad turniejem objęli:

Czytaj więcej...

Zaproszenie

Szanowni Państwo!

W imieniu Fundacji im. Ks. Siemaszki oraz współorganizatorów Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Lisiecka”, Zespołu Szkół w Liszkach oraz Wójta Gminy Liszki Pana Pawła Misia mam przyjemność zaprosić Państwa do udziału w
V WOJEWÓDZKIM TURNIEJU TAŃCÓW POLSKICH W FORMIE TOWARZYSKIEJ „O CZAPKĘ ŚW. MIKOŁAJA”

Czytaj więcej...

Przedstawiciele organizacji Fahrten-Ferne-Abenteuer z Norymbergi przyjechali do Piekar, aby wspólnie z pracownikami i wolontariuszami Fundacji porozmawiać o wspólnych projektach. Współpraca między naszymi organizacjami trwa już od ponad 10 lat. W tym czasie gościliśmy u siebie wolontariuszy z Niemiec (Laurę i Patricka) oraz wysłaliśmy kilku wolontariuszy - głównie absolwentów naszego liceum - do biur organizacji w Berlinie i Norymberdze.
Od 2010 roku realizujemy wspólne programy wymian młodzieży, w tym międzynarodowe projekty “City Bound Europe”. Obecne spotkanie było okazją do podsumowania dotychczasowej współpracy i zaplanowania nowych polsko-niemieckich projektów. Sporo czasu poświęciliśmy rozmowom o adventure based learning - metodzie pracy z młodzieżą, która jest nam wszystkim szczególnie bliska i którą staramy się rozwijać na własne potrzeby. Wymienialiśmy się dobrymi praktykami w zakresie poszukiwania uczestników wymian i współpracy ze szkołami.

Czytaj więcej...

Za nami kolejne warsztaty realizowane przez Fundację im. ks. Siemaszki we współpracy z Ev. Schülerinnen- und Schülerarbeit in Westfalen (ESW)  z Niemiec.  Odbyły się one w CERN 2000 w Piekarach (11-17.10.2015).
Tym razem młodzież z Polski i Niemiec skupiła się na niełatwym temacie życia w byłym obozie koncentracyjnym Auschwitz . Tam też powstała większość zdjęć, robionych przez uczestników z myślą o  planowanej w przyszłym roku wystawie wokół 70 rocznicy wyzwolenia obozu.
Po raz pierwszy udaliśmy się do nieco zapomnianej części obozu w Auschwitz – Monowitz. Wysiedloną w 1942 roku wieś przeobrażono w niewolniczy obóz pracy – Auschwitz I. Po wojnie mieszkańcy wrócili do swojej wsi i odbudowali ją, a po byłym obozie pozostały resztki w postaci samotnie stojących baraków, bunkrów i mniejszych schronów przeciwlotniczych.

Czytaj więcej...